Broadcast Critics Go For SHAPE And BILLBOARDS (AWARDS 2017)

CCA23_Gold

It’s official: two locks for Oscar wins just got unlocked.

For the first phase of the awards season – a.k.a. Critics Groups – the Supporting Actor and Actress categories were dominated by Willem Dafoe (The Florida Project) and Laurie Metcalf (Lady Bird). They had become the safest bets of the entire Oscar season.

Then the Golden Globes happened, and now the Critics Choice awards. Both galas gave their Supporting trophies to Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) and Allison Janney (I, Tonya). In a wide open year, even the sure things aren’t so sure any more.

Beyond that, most of the winners at this year’s Critics Choice Awards (chosen by the Broadcast Critics Film Association, a nationwide group of TV and Radio critics) were within the range of the expected. Three Billboards and The Shape of Water duked it out for the top prizes. The former took Best Actress (Frances McDormand), Supporting Actor, and Ensemble while the latter took Best Picture and Director (Guillermo del Toro).

The Shape of Water took home the most with 4, including Best Score and Best Production Design.

The 23rd Annual Critics Choice Awards were broadcast live on January 11, 2018, on the CW.

WINNERS FOR
THE 23RD ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS
Best in Film for 2017

BEST PICTURE
Winner: 
The Shape of Water

The Big Sick
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR
Winner:
Guillermo del Toro, The Shape of Water

– Greta Gerwig, Lady Bird
– Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
– Christopher Nolan, Dunkirk
– Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
– Jordan Peele, Get Out
– Steven Spielberg, The Post

BEST ACTOR
Winner:
Gary Oldman, Darkest Hour

– Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
– James Franco, The Disaster Artist
– Jake Gyllenhaal, Stronger
– Tom Hanks, The Post
– Daniel Kaluuya, Get Out
– Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

BEST ACTRESS
Winner:
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

– Jessica Chastain, Molly’s Game
– Sally Hawkins, The Shape of Water
– Margot Robbie, I, Tonya
– Saoirse Ronan, Lady Bird
– Meryl Streep, The Post

BEST SUPPORTING ACTOR
Winner:
Sam Rockewell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

– Willem Dafoe, The Florida Project
– Armie Hammer, Call Me By Your Name
– Richard Jenkins, The Shape of Water
– Patrick Stewart, Logan
– Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

BEST SUPPORTING ACTRESS
Winner:
Allison Janney, I, Tonya

– Mary J. Blige, Mudbound
– Hong Chau, Downsizing
– Tiffany Haddish, Girls Trip
– Holly Hunter, The Big Sick
– Laurie Metcalf, Lady Bird
– Octavia Spencer, The Shape of Water

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS
Winner:
Brooklynn Prince, The Florida Project

– McKenna Grace, Gifted
– Dafne Keen, Logan
– Millicent Simmonds, Wonderstruck
– Jacob Tremblay, Wonder

BEST ACTING ENSEMBLE
Winner:
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Winner:
Get Out, Jordan Peele

The Shape of Water, Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
Lady Bird, Greta Gerwig
The Big Sick, Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, 
The Post, Liz Hannah and Josh Singer
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, Martin McDonagh

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Winner:
Call Me By Your Name, James Ivory

– The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber
Mudbound, Dee Rees and Virgil Williams
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Wonder, Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky

BEST CINEMATOGRAPHY
Winner:
Blade Runner 2049, Roger Deakins

Dunkirk, Hoyte van Hoytema
The Shape of Water, Dan Laustsen
Mudbound, Rachel Morrison
Call Me By Your Name, Sayombhu Mukdeeprom

BEST PRODUCTION DESIGN
Winner:
The Shape of Water, Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin

Murder on the Orient Express, Jim Clay, Rebecca Alleway
Dunkirk, Nathan Crowley, Gary Fettis
Blade Runner 2049, Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Beauty and the Beast, Sarah Greenwood, Katie Spencer
Phantom Thread, Mark Tildesley, Véronique Melery

BEST EDITING
Winner:
Baby Driver, Paul Machliss, Jonathan Amos

The Post, Michael Kahn, Sarah Broshar
Dunkirk, Lee Smith
Blade Runner 2049, Joe Walker
The Shape of Water, Sidney Wolinsky

BEST COSTUME DESIGN
Winner:
Phantom Thread, Mark Bridges

Blade Runner 2049, Renée April
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Wonder Woman, Lindy Hemming
The Shape of Water, Luis Sequeira

BEST HAIR & MAKEUP
Winner:
Darkest Hour

Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

BEST VISUAL EFFECTS
Winner:
War for the Planet of the Apes

Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

BEST ANIMATED FEATURE
Winner:
Coco

– The Breadwinner
– Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

BEST ACTION MOVIE
Winner:
Wonder Woman

Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes

BEST COMEDY
Winner:
The Big Sick

The Disaster Artist
– Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

BEST ACTOR IN A COMEDY
Winner:
James Franco, The Disaster Artist

– Steve Carell, Battle of the Sexes
– Chris Hemsworth, Thor: Ragnarok
– Kumail Nanjiani, The Big Sick
– Adam Sandler, The Meyerowitz Stories (New and Selected)

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Winner:
Margot Robbie, I, Tonya

– Tiffany Haddish, Girls Trip
– Zoe Kazan, The Big Sick
– Saoirse Ronan, Lady Bird
– Emma Stone, Battle of the Sexes

BEST SCI-FI/HORROR MOVIE
Winner:
Get Out

Blade Runner 2049
– It
The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Winner:
In the Fade

– BPM (Beats Per Minute)
– A Fantastic Woman
First They Killed My Father
– The Square
– Thelma

BEST SONG
Winner:
“Remember Me” – Coco

– “Evermore” – Beauty and the Beast
– “Mystery of Love” – Call Me By Your Name
– “Stand Up for Something” – Marshall
– “This Is Me” – The Greatest Showman

BEST SCORE
Winner:
The Shape of Water, Alexandre Desplat

Phantom Thread, Jonny Greenwood
Darkest Hour, Dario Marianelli
Blade Runner 2049, Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
The Post, John Williams
Dunkirk, Hans Zimmer


Click on links below for other Critics Group Awards and Guild Nominees that have been announced so far for the 2017 / 18 season:

Directors Guild of America nominees
Golden Globe Winners
National Society of Film Critics
Producers Guild of America nominees
Writers Guild of America nominees
Oklahoma Film Critics Circle
Chicago Film Critics Association
Screen Actors Guild Nominations
Atlanta Film Critics Circle
San Diego Film Critics Society
Philadelphia Film Critics Circle
Toronto Film Critics Association
San Francisco Film Critics Circle
Boston Society of Film Critics
Washington D.C. Film Critics Association
AFI Top 10 of 2017
Critics Choice Awards Nominations
Los Angeles Film Critics Association
New York Film Critics Circle
The National Board of Review

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s